Tikėjimai ir haliucinacijos, 2008 02 04

February 4, 2008

Tomas Čyvas

(svarbu)

Kas tiki raganomis, nykštukais, troliais ir fėjomis, pas ką naktį nuo stogo pasišnekučiuoti nusileidžia Karlsonas, galėjote iki šiol tikėti, jog Gedimino Kirkilo LSDP nors vieną dieną buvo koks nors “garantas”, saugantis Lietuvą nuo Gazpromo kūdikio, vadinamo Darbo partija. Tačiau jeigu kas nors, po pastarųjų įvykių Seime ir aplink jį tuo dar vis tiki – jis jau ne šiaip pasakų mėgėjas. Tai turėtų būti rimtas ir specialistų kompetencijai priskirtinas sutrikimas, kokios nors traumos padarinys arba – priešingai – asmeninių pragmatinių interesų diktuojamas entuziazmas.

Diplomatiniai Antano Valionio talentai, kuriuos jam pastaruoju metu buvo sudėtingiau įgyvendinti demokratizuojant Gudiją ar Gruziją, nėra svarbiausia priežastis, padėjusi atkurti senų sėbrų vienybę. Kas skaitė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) surinktą medžiagą, seniai pastebėjo, jog visi nesutarimai tarp “valstybininkų” ir kitų dujų biznio kolegų tebuvo greičiausiai tik godumo padiktuota taktinė klaida. Dabar ji ištaisyta – pajėgos vėl konsoliduotos.

Nežinia, ar ši “naujiena” galutinai išsklaidys visas haliucinacijas konservatoriams. Jei tai, žinoma, buvo tik haliucinacijos, o ne susitarimai. Šiaip ar taip, dvi – anksčiau kiek apsipykusios, o lemiamu momentu, bent jau svarbias paliaubas sudariusios – gazpromininkų gaujos jais tiesiog pasinaudojo. Savo balsais vasarą, kai korupcinis “trigalvio” projektas pirmą kartą strimgalviais buvo palaimintas Seimo, dabartiniai dešiniosios alternatyvos architektai, jei tikėsime jų žodžiais, irgi mūrijo energetinio saugumo įtvirtinimus ir gudriai saugojo Lietuvą nuo Viktoro Uspaskicho partijos įtakos. Dėl pasiektų rezultatų belieka pasveikinti.

Vėl gi – reikėtų tiesiog tikėti, jog susivienijusi “Dujotekanos” Vyriausybė ir kitą dujininkų klaną aptarnauti pašaukta DP lies sūrų prakaitą dėl šalies energetinės nepriklausomybės. Reikia tikėti ir žegnotis, kad bus statoma kažin kokia elektrinė ar tiesiami tiltai, kuriuos paminėti susitarimuose “valstybininkų” strategams ir jų biznio partneriams yra, kaip aiškėja klausantis jų, beveik automatiškai nepelninga.

Koalicijų lipdymo ir perlipdymo peripetijose viskas buvo nuo pat pradžių akivaizdu. Šalia milijardinio trigalvio biznio reikėjo dar atsikratyti neparankaus NSGK šefo. Tiesa, pamėginta “gudriai sumėtyti pėdas” į jo vietą siūlant ne jau šioje srityje “pasižymėjusį” Alvydą Sadecką, o “neutralų” Vaclavą Stankevičių. Jei tikitėtume rašinio pradžioje minėtais sutvėrimais – galite patikėti ir šios rokiruotės reikšmingumu. Jei dar nepakankamai prisiskanavote nepažįstamų grybų – yra ir kitas scenarijus. Dėl trigalvio susitarusi konsoliduota kompanija dalijasi vaidmenis ir balsuodama tai mygtukais, tai kojomis, palieka komiteto pirmininką nenuverstą. Siųsdama labai jau aiškų signalą. “Susiprotės” ar ne – matysim. Mėginimas pačiam atsistatydinti ir trinktelėti durimis gal kiek ir išmušė atgimstančią “naująją politiką” iš vėžių, tačiau galimybė ką nors realaus nuveikti poste, kurį Algimantui Matulevičiui pavyko išsaugoti, dabar yra labai jau abejotina.

Tiesa – gali būti, kad DP ir vyksta kokių nors, “didžiojo svarščiko” dar neįbaugintų veikėjų “savas žaidimas”. Tik jį rimtai vertinti būtų sunku, žinant įsigalėjusią praktiką.

V.Uspaskichas, kurio ramų išvykimą ir pasityčiojimu iš Lietuvos valstybės paverstą grįžimą, “marinuotą” ir toliau “marinuojamą” bylą “valstybininkų” propagandistai rodydavo, kaip energingos kovos su Rusijos įtaka įrodymus, savo namų arešte jaučiasi ne prasčiau nei koks Rytų išminčius nendrių trobelėje. Jį lanko garbingi svečiai ir vizijas drausmingai įgyvendinti pasirengę vykdytojai. Juokingiausia, kad jo padėtis net patogesnė už namie neareštuoto ir nepakeičiamiausio visų laikų stratego konsultuojamo G.Kirkilo. Viktoro, artėjant rinkimams, niekas nepaklaus apie infliaciją, į akis apmeluotus mokytojus, neįsisavintas ES lėšas ir visa kita, kas nepadaryta pritrūkus laisvalaikio, kurpiant trigalvį. Nepaklaus, bet jis pats apie tai būtinai primins. Tik nebeklauskite, ar jo frakcija dabar pozicinė, ar opozicinė. Nekankinkite tokiais banaliais klausimais ir liberalų Vilniaus miesto taryboje. Jei manote, kad Lietuvoje tai dar nors kiek svarbu – jums vaidenasi.

Lietuvos žinios

Edit this entry.

Ministeris 2008 02 01

February 4, 2008

Tomas Čyvas

Ketvirtadienį popiet valstybės vadovas Valdas Adamkus pasirašė dekretą, kuriuo paskyrė Artūrą Paulauską aplinkos ministru. Įgaliojimus A. Paulauskas turėtų gauti davęs priesaiką Seime. Niekas neabejojo, jog V. Adamkus pasirašys. Pačiam sau „nabagėlio“ statusą kukliai pasirinkusiai Ekscelencijai tai irgi net nebuvo skaudu. Turbūt. Niekas su juo iš anksto nieko nederino ir seniai atprato bent vaizduoti, jog laikosi tokių etiketų. Tiek jau to. Palikime ramybėje poilsio nusipelniusiuosius.

Kur kas įdomiau tai, kokio velnio A. Paulauskui reikia toje galeroje? Didžiausi milijonai neįsisavintų europinių lėšų, hektarai vogtos žemės, krūvos nelegalių pastatų pajūryje ir kitur, kurių žada tik daugėti, interesų grupių buldozeriai ir tanketės – toks šitos srities turinys ir būsimos karjeros kontekstas.

Priminus prieš keletą metų nuskambėjusią istoriją, kai apsitvėrė tvora jam tuomet nepriklausantį greta namų esantį žemės sklypą, A.Paulauskas teigė, jog “neigiama patirtis irgi yra patirtis”.

“Kiekviena pamoka žmogui naudinga, jei jis sugeba padaryti išvadas. Manau – padariau. Bet tai buvo, pripažinkime, pakankamai seniai, ir galbūt jei kiekvienas politikas turi tik tiek nuodėmių, tai Lietuvoje bus tikrai labai gerai”, – kalbėjo A.Paulauskas.

Ką gi – nebent iš naujo sėdęs į tas pačias roges, su vieną kartą jį jau išvertusiais socdemais ir “darbinukais”, A. Paulauskas pasiryžęs iki rinkimų pademonstruoti kokių nors spalvingų triukų. Pavyzdžiui – nugriauti, filmuojant kokiai uoliai televizijai, bent kelis nelegalius banditinio baroko stiliaus pastatus kur nors – bent apybrangėje zonoje.

Ko gero tai ir yra vienintelė išeitis, jei žiūrėsime į reitingus ir į naujojo „ministerio“ savarankiškos politinės ateities reikalą.

Visada taip troškęs būti “valstybininku” ir į šį pašvęstųjų klaną amžinai tik antraeilininku bei pagal terminuotą (terminų jam nesako) kontraktą įdarbinamas “naujosios politikos” gražuoliukas ryškiai nebeturėjo jokių kitų variantų. Stebint įvykius Seime, kai jam iš rankų išslydo pažadėti ir lyg garantuoti komitetų (ypač Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto – NSGK) vadovų postai, o jis, lyg niekur nieko, nukiūtino kur siųstas – į korupcijos ir problemų duobę – nebeturėjo iš ko rinktis.

Nebeturėjo tiek, kad sutiko ne tik būti priglaustas ir pamalonintas jį ne daugiau kaip kočėlu branduolinio liūtuko nagučiuose linkusių laikyti socdemų. Sutiko net ir su nelaimės brolio – talentingo ir nepakeičiamo – apie demokratijos eksportą į panašias šalis vis dar svajojančio, A. Valionio derybomis bei jų magaryčiomis. O jos reiškia, kad reikia priimti ne tik prieš rinkimus dovanojamas Augijaus arklides, bet ir pabučiuoti krikštatėvio žiedą senam finansiniam rėmėjui bei karjeros pradžios laiduotojui. Viktoras Uspaskichas naujam „ministeriui“ didelių priekaištų turėti vargu argu ar turės. Juk, kaip byloja istorija, kol parlamente dabar kepamasis „ministeris“ pirmininkavo, bėdų neturėjo ir Viktoras. NSGK, o per jį ir kitos spec. tarnybos nelindo “kur nereikia”. V. Uspaskicho tikslas ir dabar toks pats. Tik štai „ministeris“ čia begali padėti dešimčia balsų ir tyliu visko “odobriamsu”. Tikruosius savo sandėrius – dėl tylėjimo ir kalbėjimo, bylų vilkinimo ar nevilkinimo, biznio projektų sėkmių ar nesėkmių – “svarščikas” derina su tikrais “valstybininkais”. Samdiniai gali tapti „ministeriais“, bet ne daugiau.

Lietuvos žinios

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: